Tpllkozsi tancsok - kutyknak
Az kutyaeledel hrom csoportra oszthat:
- llati, mint a hs, a hal s a tojs
- Nvnyi, mint a gabona flk, olaj s a zldsgek
- svnyi anyagokban gazdag, mint a csontliszt s a msz
A kutyknak mindhrom csoportbl kell kapnia, de klnbz mennyisget.. Durvn szmolva 1/4 s 1/3 legyen llati eredet, a maradk nvny eredet s az svnyi anyag. Az llati eledel tartalmazzon j minsg fehrjt, zsrt, svnyokat, zsrban oldd vitaminokat s nyomelemeket.
llati eredet tpllk
Hs
Amit mi itt hsnak nevezznk az az llatnak az izmai. A hs knnyen emszthet, ha jl el van kszitve. Nem csak jobb z, hanem higniai okokbl is elnysebb.
A legtbb fehrje a sonkban (22%) s a legtbb zsr az oldalszalonnban (35%) tallhat. A hsmadarak s a nylhs sovnyabb mint a diszn, a birka s serts hsa. Az svnyi anyagok tartalma kiegyenltetlen a hsban: foszforba gazdag s klciumban szegny.
Annak ellenre hogy a kutya egyszer ragadoz llat volt, nem j, ha csak hst eszik, fleg az svnyi anyagok, nyomemelek s rostok hinya miatt.
Virsli
A virsli sok zsrt s kevs svnyi anyagot, illetve vitaminokat tartalmaz. Ezrt ne adjunk minden nap virslit kutynknak s ne ez legyen az egyetlen fehrje forrs.
Mj s vese
A kutya szereti a nyers mjat s vest (de jobb, ha megfzzk), de nagyobb adag mjtl hasmense lesz. A mj s vese kevs zsrt, relatv sok fehrjt s sok zsrban oldd vitamint tartalmaz. Sok mjat se adjunk kutynknak (50g/kiloeledel), mert az hipervitaminozis lp fel, azaz az A vitamin mennyisge tl sok lesz. A mjnak s a vesnek, de klnsen a mjnak magas a vas, rz s zink tartalma.
Vr
A vrnek magas a fehrje s vas tartalma. Kevs zsrt tartalmaz. Knnyen emszthet, de nem npszer, ha nincs megfzve. Megfzve vagy stve a legjobb. Fehrjeszegny eledelhez j ptlk.
Csont, porc, n
A csont a kutyk klasszikus tpllka. A csontnak is van egy bizonyos tprtke s 30 % az svnyi tartaloma. Ha tl sokat adunk kutynknak, akkor akr szkrekedst is okozhat, mert nehezen emszthet. Tbb mint 10 g csont/testkg mr komoly gyomorproblmkat okozhat. A csontliszt j alternatva a csont helyett. A zsrtartalom a csont tpustl fgg. A csont fehrje tartalma nem tl j minsg a kutyk szmra.
Adhatunk nt s porcot is,de a rossz szag, bds gz, amit okoznak a kutyknl, nem teszi ket npszerv. A gzok abbl erednek, hogy egy nagy rsze az nnak s a porcnak a vastagblben bomlik le.
Hal s halliszt
A kutyk ltalban szeretik a halat. A hal egszsges s knnyen emszthet eledel. Ha megfzzk a halat, akkor kutynk jobban tudja hasznostani a bell szrmaz vitaminokat s a vasat, illetve a fzsnl elpusztulnak az lskdk s a halcsontok is puhk lesznek, gy nem srl meg a kutya gyomor s bl rendszere. A halliszt is kitn termk, knnyen emszthet s j a tprtke is.
Tejtermkek s sajt
A tej egszsges s finom,de nem megszokott termk egy kutya "htszekrnyben". Tbb 3-6 hnapos kutya laktz rzkeny ( tejcukor rzkeny). Ez azt jelenti, hogy hasmensk lesz s gzokat termelnek. A savas tejtermkek mint az aludttej s a joghurt jobb a kutynak, mert kevesebb laktzt tartalmaz. A sajtok kivlak egy kutya trendjben, mivel nem tartalmaznak laktzt. De a zld penszes sajtokat kerljk el, mert akr hallt is okozhatnak a kutyknl!
Tojs
A tojs j tpllk a kutyknak. Nyers tojsfehrjt viszont nem ajnlatos adni tl nagy mennyisgben, mert avidint tartalmaz, amely tbbek kztt gtolja a B-vitamin felvtelt. A tojssrgjt adhatjuk nyersen vagy megfzve is. A srgja sok, tbbszr teltett zsrsavakat tartalmaz.
A tojs hja j kalciumforrs (porr sszetrve).
Zsr
A zsr j energia forrs, fleg ha nagy energia ignye van kutynak. Ezen kvl a legtbb zsr knnyen emszthet s mg j z is.
Nvnyi tpllk
Nvnyi lelmiszerekre azrt van szksge a kutynak, hogy zsrt s sznhidrtokat vegyen maghoz.
Gabonaflk
A kutyknak ltalban rizst, kukorict, bzt, zabot, tsztt szoktak adni. A gabona termkek knnyen emszthetek, ha megfelel mdon elkszitjk, kivve a zab, mert annak a hjban van a tprtke, amit a kutyk nem tudnak olyan jl hasznostani, mint a tbbi gabonaflt. Azoknak a kutyknak, akinek rzkeny gyomruk van, a fnyezett ftt rizs kivl (de a nyers rizs tbb vitamint tartalmaz). A klnbz gabona flknek vltoz a tprtkk,de a kzs nevez az, hogy alacsony svnyi tartalmuk van s kevs fehrjt tartalmaznak.
Ezek nem sokoldal fehrje forrsok, gy az sszfehrjbl max. 1/3 legyen a gabona fle. Az E-vitamin tartalom magas a gabonkban, ha mg korpa is van benne, akkor mg vzben oldhat vitaminokat is tartalmaz.
Kenyr
A kenyr, ha tl friss, nehz lehet a kutya gyomrnak. A friss kenyr tsztv alakul a kutya gyomrban s erjedni kezd. Ha tlzottan tslt a kenyr akkor is nehezen emszthetv vlhat. Tprtk szempontjbl se tkletes a kenyr, habr klnbz kenyr fajtknak ms-ms a tprtkk. ltalban a kenyr kevs energit s rossz minsg fehrjt tartalmaz, de azrt lehet adni a kutynak egy kevs kenyeret is (belerakva a tpllkba). Az ssz fehrjbl max.az 1/3 legyen kenyr eredet.
A bzacsrk zsrt, tbbszr teltett zsrsavakat s E-vitamint tartalmaznak.Tl sok rostot nem kaphat a kutya, gy bzakorpa is adhat mint rost, maximum 0,3 g/kg testsly/nap. Ezek a termkek kevsb j minsg fehrjt tartalmaznak.
Bors s bab
A borsk s babok nehezek a kutya gyomrnak, emsztsk nehezen megy, gy gzokat termelnek. Ha megfzzk jobban emszthetek lesznek, de ne adjunk tl sokat max. 10 %-a legyen az eledel szraz tartalmbl.
A szjababok egyre npszerbbek. A szjabab sok fehrjt s zsrt tartalmaz, knnyen emszthet, de sokat ne adjunk belle. A szja bab svnyokban szegny, de nagyon j vitaminforrs.
Gykrterms
A krumpli egy kivl eledel, amelyet a kutyk ltalban szeretnek is s knnyen emszthet, ha jl elksztjk.Fontos, hogy jl megtiszttsuk a krumplit s levgjuk a zld rszeket, csrkat is, hogy elkerljk a solanint, amely a krumpliban tallhat mrgez anyag.
A krumpli viszont tl kevs fehrjt tartalmaz ahhoz, hogy egyetlen tpknt adjuk.Ne legyen tbb mint 60%-a az eledel szrazanyag tartalmnak.Kevs zsrt s svnyi anyagot, de sok K-,B- s C-vitamint tartalmaz.
A rpa nyersen is knnyen emszthet, adhat a kutyknak fzve vagy nyersen is kis hozzszoktats utn,de max. 20 g rpa/kg testsly/nap. A rpa sok knny sznhidrtot s cukrot tartalmaz. A benne lv betakarotin A-vitaminn alakul t.
Zldsgek
Kisebb mennyisg zldsget is adhatunk a kutynak (salta,uborka,paradicsom, kposzta), de ne felejtsk el, hogy a kutya nehezen tudja emszteni a rostokat.Kis mennyisgben a zldsgben tallhat rostok jt tesznek a kutya beleinek s vitaminban gazdagok. De ne legyen tbb, mint 5% a tpllk szrazanyag tartalmnak.
Valamivel tbbet lehet adni a ftt zldsgekbl.
Zsr
A nvnyi zsr sok energit ad.Az sszes nvnyi olaj j energia forrs s jl emszthet is. Az olivaolaj kifejezzeten egszsges.
svnygazdag eledel
Fontos, hogy ne adjunk tl sok svnyi anyagot kutynknak,mert ezzel krt okozhatunk. svnyokban gazdag eledel pldul: csontliszt, msz, klnbz tablettk, illetve ltalnos tpllk lelmiszerek. Ezrt olvasd el mindig a kutyaeledel s tpllkkiegsztk sszettelt!
A tpllknak a kvetkez svnyokat s nyomelemeket kell tartalmaznia:
svnyok | Nyomelemek |
---|---|
Ca (Klcium) | Fe (Vas) |
P (Foszfor) | I (Jd) |
Mg (Magnzium) | Cu (Rz) |
Na (Ntrium) | Co (Kobalt) |
Cl (Klr) | Zn (Zink) |
K (Klium) | Mn (Mangn) |
Mo (Molibdn) | |
Se (Szeln) |
Vigyzat! Ne adjunk olyan kszitmnyeket, amelyek dupla annyi svnyi anyagot tartalmanak, mint amennyire a kutynknak szksge van. Pldul teljes rtk tp+ valamilyen svnyi ksztmny vagy teljes rtk tp+nagy mennyisg llati csont.
Ez nem vonatkozik az n. rgcsontra ami brbl kszl klnbz llatokbl.
Szklet
Vannak kutyk, akik eszik a szkletet, hogy mirt azt nem tudja senki.Egy teria az, hogy mg van valami tpllk a szkletben.
F
A friss tavaszi fvet szeretik a kutyk, s egymstl is ltjk, megtanuljk, hogy fvet kell ennik.Egyszeren szeretik. Ha tbb rostra van szksgk, ha szomjasak ( nincs vz a kzelben)vagy ha stresszes a kutya, akkor is eszik fvet, gy mint mikor az emberek rgyjtanak egy cigarettra. A f csillaptja a szjregben s a torokban (garatban) is kialakult kellemetlensgeket. Ha a kutyk ki akarjk rteni gyomruk tartalmt, akkor is fvet esznek.
Ellenrz lista: Ez nem j a kutydnak
Gondolj arra hogy kis termet kutyk sokkal rzkenyebbek mint a nagyobb termetek. Nekik csak kis mennyisgre van szksgk a kvetkez "mrgekre", hogy a veszlye elkerljk.
Nyers hs
A felszolglt hs csak a legjobb minsg legyen mskpp gyomor s blzavarok lphetnek fel
Nyers desvzi hal
Soha ne adjunk nyers desvzi halat a kutynak, mert galandfrget tartalmazhat, ami tjuthat a kutynkba. Ezenkivl vannak olyan anyagok a nyers halban, amelyek cskkentik a belek kpessgt a vas s B-vitamin felvtelre.
Csokold
Soha ne adjunk nagy adag csokoldt. Egy "kocka" megfelel mennyisg egy kis termet kutya szmra. A csokold, vagyis a kaka a csokoldba a teobromin anyagot tartalmaz. Az embernek knny stimull mint a koffein, de a kutyk ezt az anyagot nem tudjk felhasznlni.
Hagyma
Vigyzat a hagymval! A vrs, a lila,de mg a fokhagymban is vannak mrgez anyagok.Egy kis termet kutynl mg vrszegnysget s mjzavarokat is okozhat, pl.ha 30 g vrs hagymt kap naponta 2-3 napon keresztl. Mg elksztve sem adhat a kutynak.Igy az telmaradk, a mely hagymt tartalmaz sem adhat a ngylbaknak, pldul a hagymalevesbl vagy hagyms tsztbl kszlt tel sem. Az lelmiszerekben, amelyekben fokhagyma van, ltalban olyan keveset tartalmaz, hogy nem veszlyes. De ha 10 g friss fokhagymt/nap adunk a kutynak(10 kg kutya esetben) az mr okozhat zavarokat.
Tszta
Ha egy kutya olyan tsztt eszik, ami erjedt, akkor akr meg is mrgezhetjk.
Zldpenszes sajt
A sajtban van egy gy nevezett roquefortin nev anyag, egy gomba, amelyre a kutyk rzkenyek.
Tojsfehrje
A nyers tojsfehrje nem j a kutynak.Tbb olyan anyagot tartalmaz, amely nem engedi a fehrjt felszvdnia a blben, illetve a B-vitamin felvtelt is cskkenti.
Baktriumok
A kutyk kevsb rzkenyek mint mi emberek a baktriumokra. Azrt j, ha a kutya eledelt elksztjk, fleg a nyers hst. A kutyk hordozhatjk a szalmonellt s az embereknek is tadhatjk anlkl, hogy k betegek lennnek. rzkenyebbek a campylobaktriumra, amely a csirkben tallhat.